SKIINFO+ PARTNER

Snowshoe Mountain Resort Snöhistorik

Snöhistorik för Snowshoe Mountain Resort

Hur mycket snö har Snowshoe Mountain Resort fått den här säsongen och under tidigare vintrar? Snowshoe Mountain Resort får i snitt 287cm snö per år och har i genomsnitt 33 snödagar. Utforska Snowshoe Mountain Resort snöstatistik i tabellen nedan – inklusive: Genomsnittligt snöfall, största snöfall, antal snödagar och genomsnittligt snödjup vid basen.

Genomsnittligt månatligt snöfall vid Snowshoe Mountain Resort

november
Totalt snöfall
25cm
Snödagar
2 dagar
Genomsnittligt snödjup
94cm
Max bas­djup
183cm
Största snöfallet
30cm
december
Totalt snöfall
53cm
Snödagar
7 dagar
Genomsnittligt snödjup
98cm
Max bas­djup
178cm
Största snöfallet
30cm
januari
Totalt snöfall
98cm
Snödagar
12 dagar
Genomsnittligt snödjup
100cm
Max bas­djup
165cm
Största snöfallet
71cm
februari
Totalt snöfall
72cm
Snödagar
8 dagar
Genomsnittligt snödjup
110cm
Max bas­djup
165cm
Största snöfallet
66cm
mars
Totalt snöfall
56cm
Snödagar
6 dagar
Genomsnittligt snödjup
101cm
Max bas­djup
147cm
Största snöfallet
48cm
april
Totalt snöfall
0cm
Snödagar
0 dagar
Genomsnittligt snödjup
95cm
Max bas­djup
102cm
Största snöfallet
5cm

Genomsnittligt årligt snödjup – Snowshoe Mountain Resort

2012 — 2013
Totalt snöfall
396cm
Snödagar
51 dagar
Genomsnittligt snödjup
53cm
Max bas­djup
107cm
Största snöfallet
30cm
2013 — 2014
Totalt snöfall
335cm
Snödagar
38 dagar
Genomsnittligt snödjup
75cm
Max bas­djup
91cm
Största snöfallet
36cm
2014 — 2015
Totalt snöfall
353cm
Snödagar
29 dagar
Genomsnittligt snödjup
96cm
Max bas­djup
112cm
Största snöfallet
66cm
2015 — 2016
Totalt snöfall
305cm
Snödagar
30 dagar
Genomsnittligt snödjup
80cm
Max bas­djup
102cm
Största snöfallet
71cm
2016 — 2017
Totalt snöfall
241cm
Snödagar
33 dagar
Genomsnittligt snödjup
99cm
Max bas­djup
114cm
Största snöfallet
28cm
2017 — 2018
Totalt snöfall
434cm
Snödagar
37 dagar
Genomsnittligt snödjup
93cm
Max bas­djup
112cm
Största snöfallet
48cm
2018 — 2019
Totalt snöfall
241cm
Snödagar
28 dagar
Genomsnittligt snödjup
113cm
Max bas­djup
132cm
Största snöfallet
30cm
2019 — 2020
Totalt snöfall
198cm
Snödagar
22 dagar
Genomsnittligt snödjup
112cm
Max bas­djup
147cm
Största snöfallet
28cm
2020 — 2021
Totalt snöfall
178cm
Snödagar
27 dagar
Genomsnittligt snödjup
130cm
Max bas­djup
152cm
Största snöfallet
23cm
2021 — 2022
Totalt snöfall
208cm
Snödagar
22 dagar
Genomsnittligt snödjup
103cm
Max bas­djup
127cm
Största snöfallet
41cm
2022 — 2023
Totalt snöfall
140cm
Snödagar
28 dagar
Genomsnittligt snödjup
122cm
Max bas­djup
183cm
Största snöfallet
13cm
2023 — 2024
Totalt snöfall
218cm
Snödagar
30 dagar
Genomsnittligt snödjup
113cm
Max bas­djup
135cm
Största snöfallet
23cm
2024 — 2025
Totalt snöfall
418cm
Snödagar
42 dagar
Genomsnittligt snödjup
121cm
Max bas­djup
127cm
Största snöfallet
30cm
2025 — Till nu
Totalt snöfall
345cm
Snödagar
45 dagar
Genomsnittligt snödjup
145cm
Max bas­djup
178cm
Största snöfallet
23cm
Genomsnittligt
Totalt snöfall
287cm
Snödagar
33 dagar
Genomsnittligt snödjup
105cm
Max bas­djup
130cm
Största snöfallet
35cm