Snöhistorik för Alta Ski Area
Hur mycket snö har Alta Ski Area fått den här säsongen och under tidigare vintrar?
Alta Ski Area får i snitt 1004cm snö per år och har i genomsnitt 64 snödagar.
Utforska Alta Ski Area snöstatistik i tabellen nedan – inklusive: Genomsnittligt snöfall, största snöfall, antal snödagar och genomsnittligt snödjup vid basen.
Genomsnittligt månatligt snöfall vid Alta Ski Area
| Totalt snöfall | Snödagar | Genomsnittligt snödjup | Max basdjup | Största snöfallet |
|---|
| november | 77cm | 6 dagar | 80cm | 157cm | 56cm |
|---|
| december | 208cm | 13 dagar | 121cm | 249cm | 61cm |
|---|
| januari | 221cm | 13 dagar | 192cm | 414cm | 64cm |
|---|
| februari | 212cm | 14 dagar | 250cm | 424cm | 71cm |
|---|
| mars | 199cm | 13 dagar | 289cm | 538cm | 69cm |
|---|
| april | 118cm | 8 dagar | 300cm | 564cm | 69cm |
|---|
| maj | 127cm | 9 dagar | 335cm | 419cm | 33cm |
|---|
| juni | 0cm | 0 dagar | 195cm | 277cm | 0cm |
|---|
november
- Totalt snöfall
- 77cm
- Snödagar
- 6 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 80cm
- Max basdjup
- 157cm
- Största snöfallet
- 56cm
december
- Totalt snöfall
- 208cm
- Snödagar
- 13 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 121cm
- Max basdjup
- 249cm
- Största snöfallet
- 61cm
januari
- Totalt snöfall
- 221cm
- Snödagar
- 13 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 192cm
- Max basdjup
- 414cm
- Största snöfallet
- 64cm
februari
- Totalt snöfall
- 212cm
- Snödagar
- 14 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 250cm
- Max basdjup
- 424cm
- Största snöfallet
- 71cm
mars
- Totalt snöfall
- 199cm
- Snödagar
- 13 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 289cm
- Max basdjup
- 538cm
- Största snöfallet
- 69cm
april
- Totalt snöfall
- 118cm
- Snödagar
- 8 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 300cm
- Max basdjup
- 564cm
- Största snöfallet
- 69cm
maj
- Totalt snöfall
- 127cm
- Snödagar
- 9 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 335cm
- Max basdjup
- 419cm
- Största snöfallet
- 33cm
juni
- Totalt snöfall
- 0cm
- Snödagar
- 0 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 195cm
- Max basdjup
- 277cm
- Största snöfallet
- 0cm
Genomsnittligt årligt snödjup – Alta Ski Area
| Totalt snöfall | Snödagar | Genomsnittligt snödjup | Max basdjup | Största snöfallet |
|---|
| 2012 — 2013 | 930cm | 76 dagar | 205cm | 287cm | 43cm |
|---|
| 2013 — 2014 | 897cm | 68 dagar | 186cm | 315cm | 36cm |
|---|
| 2014 — 2015 | 706cm | 56 dagar | 154cm | 229cm | 48cm |
|---|
| 2015 — 2016 | 726cm | 60 dagar | 184cm | 295cm | 48cm |
|---|
| 2016 — 2017 | 772cm | 55 dagar | 254cm | 368cm | 48cm |
|---|
| 2017 — 2018 | 483cm | 42 dagar | 173cm | 292cm | 38cm |
|---|
| 2018 — 2019 | 1 666cm | 92 dagar | 266cm | 457cm | 69cm |
|---|
| 2019 — 2020 | 828cm | 53 dagar | 246cm | 340cm | 61cm |
|---|
| 2020 — 2021 | 838cm | 52 dagar | 138cm | 295cm | 69cm |
|---|
| 2021 — 2022 | 780cm | 57 dagar | 208cm | 290cm | 61cm |
|---|
| 2022 — 2023 | 1 887cm | 90 dagar | 304cm | 564cm | 69cm |
|---|
| 2023 — 2024 | 1 651cm | 88 dagar | 302cm | 465cm | 61cm |
|---|
| 2024 — 2025 | 1 191cm | 68 dagar | 243cm | 419cm | 56cm |
|---|
| 2025 — Till nu | 696cm | 39 dagar | 175cm | 290cm | 71cm |
|---|
| Genomsnittligt | 1 004cm | 64 dagar | 218cm | 351cm | 56cm |
|---|
2012 — 2013
- Totalt snöfall
- 930cm
- Snödagar
- 76 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 205cm
- Max basdjup
- 287cm
- Största snöfallet
- 43cm
2013 — 2014
- Totalt snöfall
- 897cm
- Snödagar
- 68 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 186cm
- Max basdjup
- 315cm
- Största snöfallet
- 36cm
2014 — 2015
- Totalt snöfall
- 706cm
- Snödagar
- 56 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 154cm
- Max basdjup
- 229cm
- Största snöfallet
- 48cm
2015 — 2016
- Totalt snöfall
- 726cm
- Snödagar
- 60 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 184cm
- Max basdjup
- 295cm
- Största snöfallet
- 48cm
2016 — 2017
- Totalt snöfall
- 772cm
- Snödagar
- 55 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 254cm
- Max basdjup
- 368cm
- Största snöfallet
- 48cm
2017 — 2018
- Totalt snöfall
- 483cm
- Snödagar
- 42 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 173cm
- Max basdjup
- 292cm
- Största snöfallet
- 38cm
2018 — 2019
- Totalt snöfall
- 1 666cm
- Snödagar
- 92 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 266cm
- Max basdjup
- 457cm
- Största snöfallet
- 69cm
2019 — 2020
- Totalt snöfall
- 828cm
- Snödagar
- 53 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 246cm
- Max basdjup
- 340cm
- Största snöfallet
- 61cm
2020 — 2021
- Totalt snöfall
- 838cm
- Snödagar
- 52 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 138cm
- Max basdjup
- 295cm
- Största snöfallet
- 69cm
2021 — 2022
- Totalt snöfall
- 780cm
- Snödagar
- 57 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 208cm
- Max basdjup
- 290cm
- Största snöfallet
- 61cm
2022 — 2023
- Totalt snöfall
- 1 887cm
- Snödagar
- 90 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 304cm
- Max basdjup
- 564cm
- Största snöfallet
- 69cm
2023 — 2024
- Totalt snöfall
- 1 651cm
- Snödagar
- 88 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 302cm
- Max basdjup
- 465cm
- Största snöfallet
- 61cm
2024 — 2025
- Totalt snöfall
- 1 191cm
- Snödagar
- 68 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 243cm
- Max basdjup
- 419cm
- Största snöfallet
- 56cm
2025 — Till nu
- Totalt snöfall
- 696cm
- Snödagar
- 39 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 175cm
- Max basdjup
- 290cm
- Största snöfallet
- 71cm
Genomsnittligt
- Totalt snöfall
- 1 004cm
- Snödagar
- 64 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 218cm
- Max basdjup
- 351cm
- Största snöfallet
- 56cm
Planera din resa