Liftkort Savoie Mont Blanc

Lift Ticket Prices for Ski Resorts in Savoie Mont Blanc

Vad kostar liftkort i Savoie Mont Blanc? Se dags- och säsongspriser för vuxna och barn, där uppgifter finns. Priserna kommer direkt från skidanläggningarna och kan ändras. Besök skidortens webbplats för aktuella priser, rabatter och köp.

Skidpass Savoie Mont Blanc

*Alla priser i €

Skidortens namnSäsongskort VuxenSäsongskort BarnDagskort VuxenDagskort BarnKöp online
Abondance287.00207.0028.1022.30-
Aillons Margeriaz365.0024.0029.5025.50-
Albiez Montrond492.00297.0032.0027.00-
Arêches - Beaufort485.00388.0041.0034.00-
Aussois784.00628.0037.9031.90-
Avoriaz1,108.00-56.0043.00-
Bellevaux - Hirmentaz262.00183.0024.0020.00-
Bernex280.00-29.00--
Bessans111.0068.0012.509.50-
Bonneval sur Arc700.00560.0029.8024.50-
Bramans--0.000.00-
Brides les Bains1,322.00-66.60--
Chamonix Mont-Blanc2,050.00-71.0060.40Köp online
Champagny en Vanoise629.00503.0061.0049.00-
Chatel1,108.00566.0056.0042.00-
Combloux890.00756.5052.5045.00-
Courchevel1,620.00-72.0059.00-
Crest Voland Cohennoz732.00585.0039.5031.50-
Doucy Combelouvière810.00660.0058.5048.00-
Flaine732.00-61.0048.80-
Flumet - St Nicolas la Chapelle569.00454.0040.5032.40-
La Chapelle d'Abondance714.00536.0048.0036.00-
La Clusaz760.00560.0053.0041.00-
La Giettaz890.00756.5052.5045.00-
La Norma416.00333.0042.5035.20Köp online
La Plagne759.00608.0068.0055.00-
La Rosière796.00597.0058.0043.50-
La Sambuy196.00155.0019.5015.50-
La Tania1,225.00858.0068.0054.00-
La Toussuire1,521.001,230.0060.5049.00-
Le Corbier760.50615.0059.3049.00-
Le Désert d'Entremont118.0079.0014.5011.50-
Le Grand Bornand754.00377.0052.0036.40Köp online
Le Semnoz185.00125.0016.0013.00-
Les Arcs750.00600.0078.0063.00Köp online
Les Bottières627.00521.0049.2039.80-
Les Brasses318.00155.0028.0021.00-
Les Carroz732.00488.0057.0045.60-
Les Contamines - Montjoie605.00514.0054.5044.50-
Les Gets870.00655.0047.0037.00-
Les Habères 195.40139.8019.5015.00-
Les Houches3,110.002,643.5057.0048.50-
Les Karellis520.00295.0032.0029.50Köp online
Les Menuires1,620.00-64.0069.00Köp online
Les Saisies846.00761.0046.2037.80Köp online
Manigod417.00219.0022.4019.60-
Megeve890.00756.5052.5045.00Köp online
Meribel1,620.001,134.0059.9049.10-
Mont Saxonnex150.00120.0015.0011.00-
Montchavin - La Plagne759.00608.0072.0058.00-
Montmin - Col de la Forclaz120.0090.009.507.50-
Montriond1,079.00-47.0036.50-
Morillon1,284.00-57.00--
Morzine732.00546.0051.0040.00-
Notre Dame de Bellecombe797.00637.0050.0040.00-
Orelle1,105.00-56.0044.80-
Passy152.0075.0025.5022.50-
Peisey-Vallandry999.00799.0054.0044.00-
Pralognan la Vanoise489.00399.0041.0034.00-
Praz de Lys - Sommand369.00270.0035.0027.50-
Praz sur Arly569.00454.0040.5032.40-
Samoëns732.00488.0057.000.00-
Savoie Grand Revard235.0024.0025.508.00-
Sixt Fer à Cheval1,284.00-57.0045.60-
St Colomban des Villards1,254.001,042.0058.1047.00-
St François Longchamp825.00672.0050.5042.00-
St Gervais Mont-Blanc890.00765.5063.5054.00Köp online
St Jean d'Arves1.001.0059.3048.00Köp online
St Jean d'Aulps837.000.0034.0026.00Köp online
St Martin de Belleville1,550.00-64.00-Köp online
St Sorlin d'Arves1.001.0059.3048.00-
Ste Foy Tarentaise714.00643.0040.0036.00-
Thollon les Memises225.00145.0025.5020.40-
Tignes1,130.00-57.0048.00-
Val Cenis440.00353.0049.5041.00-
Val Thorens1,310.00917.0073.5060.20-
Val d'Isère908.000.0075.000.00-
Valfréjus416.00333.0042.5035.20Köp online
Valloire1,098.00933.0054.9046.40Köp online
Valmeinier 1,098.00933.0052.3044.20-
Valmorel825.00672.0058.5048.00-

Ansvarsfriskrivning: Liftkortspriser tillhandahålls OnTheSnow.com direkt av skidorterna, som ansvarar för att informationen är korrekt. Dagliga priser kan ändras. Kontakta orten för senaste uppgifter.

Savoie Mont Blanc Information om säsongskort och dagskort

Savoie Mont Blanc Säsongskortinfo

Hur ofta planerar du att åka till skidorter i Savoie Mont Blanc? Även om du bara ska åka några få gånger kan ett säsongskort vara det bästa alternativet. Det betalar ofta av sig efter bara några dagar på berget. För entusiastiska skidåkare är det ett fynd. Det finns olika säsongskort att välja på.

Säsongskort ger bäst pris på liftkort och massor av förmåner.

Savoie Mont Blanc Dagspassinformation

Dagspass för skidsäsongen 2026–2027 varierar beroende på datum, ålder och antal dagar. Tänk på att boka tidigt för bästa pris under högsäsong. Priserna i slutet av säsongen kan också vara fördelaktiga.

Var köper man liftkort?

Liftkort kan köpas online via skidortens hemsida eller direkt i liftkassan. Ring skidorten för mer information.

Erbjudanden

Att köpa dina liftkort i förväg är bästa sättet att spara pengar. Många skidorter har en erbjudandesida med rabatter på liftkort, boende, shopping och mer.

Planera din resa