Mt. Rose - Ski Tahoe Snöhistorik

Snöhistorik för Mt. Rose - Ski Tahoe

Hur mycket snö har Mt. Rose - Ski Tahoe fått den här säsongen och under tidigare vintrar? Mt. Rose - Ski Tahoe får i snitt 703cm snö per år och har i genomsnitt 38 snödagar. Utforska Mt. Rose - Ski Tahoe snöstatistik i tabellen nedan – inklusive: Genomsnittligt snöfall, största snöfall, antal snödagar och genomsnittligt snödjup vid basen.

Genomsnittligt månatligt snöfall vid Mt. Rose - Ski Tahoe

november
Totalt snöfall
66cm
Snödagar
4 dagar
Genomsnittligt snödjup
36cm
Max bas­djup
97cm
Största snöfallet
91cm
december
Totalt snöfall
178cm
Snödagar
9 dagar
Genomsnittligt snödjup
69cm
Max bas­djup
208cm
Största snöfallet
107cm
januari
Totalt snöfall
141cm
Snödagar
7 dagar
Genomsnittligt snödjup
141cm
Max bas­djup
658cm
Största snöfallet
104cm
februari
Totalt snöfall
149cm
Snödagar
8 dagar
Genomsnittligt snödjup
177cm
Max bas­djup
818cm
Största snöfallet
86cm
mars
Totalt snöfall
141cm
Snödagar
8 dagar
Genomsnittligt snödjup
177cm
Max bas­djup
577cm
Största snöfallet
140cm
april
Totalt snöfall
39cm
Snödagar
4 dagar
Genomsnittligt snödjup
177cm
Max bas­djup
577cm
Största snöfallet
36cm
maj
Totalt snöfall
15cm
Snödagar
1 dag
Genomsnittligt snödjup
361cm
Max bas­djup
549cm
Största snöfallet
33cm

Genomsnittligt årligt snödjup – Mt. Rose - Ski Tahoe

2012 — 2013
Totalt snöfall
480cm
Snödagar
21 dagar
Genomsnittligt snödjup
124cm
Max bas­djup
208cm
Största snöfallet
102cm
2013 — 2014
Totalt snöfall
216cm
Snödagar
27 dagar
Genomsnittligt snödjup
50cm
Max bas­djup
71cm
Största snöfallet
25cm
2014 — 2015
Totalt snöfall
366cm
Snödagar
29 dagar
Genomsnittligt snödjup
53cm
Max bas­djup
104cm
Största snöfallet
56cm
2015 — 2016
Totalt snöfall
902cm
Snödagar
57 dagar
Genomsnittligt snödjup
134cm
Max bas­djup
208cm
Största snöfallet
61cm
2016 — 2017
Totalt snöfall
1 501cm
Snödagar
57 dagar
Genomsnittligt snödjup
366cm
Max bas­djup
577cm
Största snöfallet
140cm
2017 — 2018
Totalt snöfall
808cm
Snödagar
40 dagar
Genomsnittligt snödjup
75cm
Max bas­djup
191cm
Största snöfallet
91cm
2018 — 2019
Totalt snöfall
848cm
Snödagar
53 dagar
Genomsnittligt snödjup
206cm
Max bas­djup
818cm
Största snöfallet
61cm
2019 — 2020
Totalt snöfall
429cm
Snödagar
24 dagar
Genomsnittligt snödjup
83cm
Max bas­djup
104cm
Största snöfallet
58cm
2020 — 2021
Totalt snöfall
450cm
Snödagar
33 dagar
Genomsnittligt snödjup
82cm
Max bas­djup
142cm
Största snöfallet
66cm
2021 — 2022
Totalt snöfall
452cm
Snödagar
18 dagar
Genomsnittligt snödjup
106cm
Max bas­djup
183cm
Största snöfallet
107cm
2022 — 2023
Totalt snöfall
1 339cm
Snödagar
59 dagar
Genomsnittligt snödjup
278cm
Max bas­djup
658cm
Största snöfallet
99cm
2023 — 2024
Totalt snöfall
739cm
Snödagar
48 dagar
Genomsnittligt snödjup
112cm
Max bas­djup
203cm
Största snöfallet
66cm
2024 — 2025
Totalt snöfall
673cm
Snödagar
38 dagar
Genomsnittligt snödjup
118cm
Max bas­djup
173cm
Största snöfallet
51cm
2025 — Till nu
Totalt snöfall
630cm
Snödagar
25 dagar
Genomsnittligt snödjup
90cm
Max bas­djup
152cm
Största snöfallet
86cm
Genomsnittligt
Totalt snöfall
703cm
Snödagar
38 dagar
Genomsnittligt snödjup
135cm
Max bas­djup
271cm
Största snöfallet
77cm
SkiGPT