Snöhistorik för Mammoth Mountain Ski Area
Hur mycket snö har Mammoth Mountain Ski Area fått den här säsongen och under tidigare vintrar?
Mammoth Mountain Ski Area får i snitt 842cm snö per år och har i genomsnitt 45 snödagar.
Utforska Mammoth Mountain Ski Area snöstatistik i tabellen nedan – inklusive: Genomsnittligt snöfall, största snöfall, antal snödagar och genomsnittligt snödjup vid basen.
Genomsnittligt månatligt snöfall vid Mammoth Mountain Ski Area
| Totalt snöfall | Snödagar | Genomsnittligt snödjup | Max basdjup | Största snöfallet |
|---|
| november | 81cm | 5 dagar | 43cm | 130cm | 81cm |
|---|
| december | 169cm | 9 dagar | 94cm | 338cm | 89cm |
|---|
| januari | 170cm | 8 dagar | 162cm | 483cm | 114cm |
|---|
| februari | 181cm | 7 dagar | 210cm | 508cm | 165cm |
|---|
| mars | 157cm | 9 dagar | 248cm | 716cm | 91cm |
|---|
| april | 73cm | 5 dagar | 222cm | 716cm | 53cm |
|---|
| maj | 23cm | 3 dagar | 138cm | 465cm | 30cm |
|---|
| juni | 0.5cm | 0 dagar | 121cm | 320cm | 3cm |
|---|
november
- Totalt snöfall
- 81cm
- Snödagar
- 5 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 43cm
- Max basdjup
- 130cm
- Största snöfallet
- 81cm
december
- Totalt snöfall
- 169cm
- Snödagar
- 9 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 94cm
- Max basdjup
- 338cm
- Största snöfallet
- 89cm
januari
- Totalt snöfall
- 170cm
- Snödagar
- 8 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 162cm
- Max basdjup
- 483cm
- Största snöfallet
- 114cm
februari
- Totalt snöfall
- 181cm
- Snödagar
- 7 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 210cm
- Max basdjup
- 508cm
- Största snöfallet
- 165cm
mars
- Totalt snöfall
- 157cm
- Snödagar
- 9 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 248cm
- Max basdjup
- 716cm
- Största snöfallet
- 91cm
april
- Totalt snöfall
- 73cm
- Snödagar
- 5 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 222cm
- Max basdjup
- 716cm
- Största snöfallet
- 53cm
maj
- Totalt snöfall
- 23cm
- Snödagar
- 3 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 138cm
- Max basdjup
- 465cm
- Största snöfallet
- 30cm
juni
- Totalt snöfall
- 0.5cm
- Snödagar
- 0 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 121cm
- Max basdjup
- 320cm
- Största snöfallet
- 3cm
Genomsnittligt årligt snödjup – Mammoth Mountain Ski Area
| Totalt snöfall | Snödagar | Genomsnittligt snödjup | Max basdjup | Största snöfallet |
|---|
| 2012 — 2013 | 800cm | 51 dagar | 169cm | 338cm | 53cm |
|---|
| 2013 — 2014 | 488cm | 38 dagar | 72cm | 165cm | 61cm |
|---|
| 2014 — 2015 | 409cm | 25 dagar | 49cm | 76cm | 46cm |
|---|
| 2015 — 2016 | 998cm | 61 dagar | 161cm | 279cm | 91cm |
|---|
| 2016 — 2017 | 1 544cm | 66 dagar | 296cm | 508cm | 76cm |
|---|
| 2017 — 2018 | 704cm | 39 dagar | 107cm | 279cm | 89cm |
|---|
| 2018 — 2019 | 1 257cm | 71 dagar | 230cm | 419cm | 74cm |
|---|
| 2019 — 2020 | 389cm | 27 dagar | 100cm | 147cm | 64cm |
|---|
| 2020 — 2021 | 572cm | 31 dagar | 105cm | 241cm | 114cm |
|---|
| 2021 — 2022 | 564cm | 31 dagar | 120cm | 269cm | 89cm |
|---|
| 2022 — 2023 | 1 824cm | 64 dagar | 367cm | 716cm | 165cm |
|---|
| 2023 — 2024 | 919cm | 51 dagar | 150cm | 318cm | 84cm |
|---|
| 2024 — 2025 | 660cm | 37 dagar | 154cm | 282cm | 86cm |
|---|
| 2025 — Till nu | 648cm | 28 dagar | 117cm | 193cm | 69cm |
|---|
| Genomsnittligt | 842cm | 45 dagar | 158cm | 303cm | 83cm |
|---|
2012 — 2013
- Totalt snöfall
- 800cm
- Snödagar
- 51 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 169cm
- Max basdjup
- 338cm
- Största snöfallet
- 53cm
2013 — 2014
- Totalt snöfall
- 488cm
- Snödagar
- 38 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 72cm
- Max basdjup
- 165cm
- Största snöfallet
- 61cm
2014 — 2015
- Totalt snöfall
- 409cm
- Snödagar
- 25 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 49cm
- Max basdjup
- 76cm
- Största snöfallet
- 46cm
2015 — 2016
- Totalt snöfall
- 998cm
- Snödagar
- 61 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 161cm
- Max basdjup
- 279cm
- Största snöfallet
- 91cm
2016 — 2017
- Totalt snöfall
- 1 544cm
- Snödagar
- 66 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 296cm
- Max basdjup
- 508cm
- Största snöfallet
- 76cm
2017 — 2018
- Totalt snöfall
- 704cm
- Snödagar
- 39 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 107cm
- Max basdjup
- 279cm
- Största snöfallet
- 89cm
2018 — 2019
- Totalt snöfall
- 1 257cm
- Snödagar
- 71 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 230cm
- Max basdjup
- 419cm
- Största snöfallet
- 74cm
2019 — 2020
- Totalt snöfall
- 389cm
- Snödagar
- 27 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 100cm
- Max basdjup
- 147cm
- Största snöfallet
- 64cm
2020 — 2021
- Totalt snöfall
- 572cm
- Snödagar
- 31 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 105cm
- Max basdjup
- 241cm
- Största snöfallet
- 114cm
2021 — 2022
- Totalt snöfall
- 564cm
- Snödagar
- 31 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 120cm
- Max basdjup
- 269cm
- Största snöfallet
- 89cm
2022 — 2023
- Totalt snöfall
- 1 824cm
- Snödagar
- 64 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 367cm
- Max basdjup
- 716cm
- Största snöfallet
- 165cm
2023 — 2024
- Totalt snöfall
- 919cm
- Snödagar
- 51 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 150cm
- Max basdjup
- 318cm
- Största snöfallet
- 84cm
2024 — 2025
- Totalt snöfall
- 660cm
- Snödagar
- 37 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 154cm
- Max basdjup
- 282cm
- Största snöfallet
- 86cm
2025 — Till nu
- Totalt snöfall
- 648cm
- Snödagar
- 28 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 117cm
- Max basdjup
- 193cm
- Största snöfallet
- 69cm
Genomsnittligt
- Totalt snöfall
- 842cm
- Snödagar
- 45 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 158cm
- Max basdjup
- 303cm
- Största snöfallet
- 83cm
Planera din resa