Snöhistorik för Yosemite Ski & Snowboard Area
Hur mycket snö har Yosemite Ski & Snowboard Area fått den här säsongen och under tidigare vintrar?
Yosemite Ski & Snowboard Area får i snitt 187cm snö per år och har i genomsnitt 12 snödagar.
Utforska Yosemite Ski & Snowboard Area snöstatistik i tabellen nedan – inklusive: Genomsnittligt snöfall, största snöfall, antal snödagar och genomsnittligt snödjup vid basen.
Genomsnittligt månatligt snöfall vid Yosemite Ski & Snowboard Area
| Totalt snöfall | Snödagar | Genomsnittligt snödjup | Max basdjup | Största snöfallet |
|---|
| november | 8cm | 1 dag | | 0cm | 10cm |
|---|
| december | 38cm | 2 dagar | 47cm | 140cm | 61cm |
|---|
| januari | 56cm | 3 dagar | 68cm | 152cm | 46cm |
|---|
| februari | 60cm | 4 dagar | 74cm | 183cm | 58cm |
|---|
| mars | 44cm | 3 dagar | 99cm | 183cm | 61cm |
|---|
| april | | dagar | 115cm | 183cm | 0cm |
|---|
november
- Totalt snöfall
- 8cm
- Snödagar
- 1 dag
- Genomsnittligt snödjup
- Max basdjup
- 0cm
- Största snöfallet
- 10cm
december
- Totalt snöfall
- 38cm
- Snödagar
- 2 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 47cm
- Max basdjup
- 140cm
- Största snöfallet
- 61cm
januari
- Totalt snöfall
- 56cm
- Snödagar
- 3 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 68cm
- Max basdjup
- 152cm
- Största snöfallet
- 46cm
februari
- Totalt snöfall
- 60cm
- Snödagar
- 4 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 74cm
- Max basdjup
- 183cm
- Största snöfallet
- 58cm
mars
- Totalt snöfall
- 44cm
- Snödagar
- 3 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 99cm
- Max basdjup
- 183cm
- Största snöfallet
- 61cm
april
- Totalt snöfall
- Snödagar
- dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 115cm
- Max basdjup
- 183cm
- Största snöfallet
- 0cm
Genomsnittligt årligt snödjup – Yosemite Ski & Snowboard Area
| Totalt snöfall | Snödagar | Genomsnittligt snödjup | Max basdjup | Största snöfallet |
|---|
| 2012 — 2013 | 160cm | 15 dagar | 86cm | 140cm | 61cm |
|---|
| 2013 — 2014 | 104cm | 7 dagar | 43cm | 61cm | 30cm |
|---|
| 2014 — 2015 | 0cm | 0 dagar | 30cm | 56cm | 0cm |
|---|
| 2015 — 2016 | 480cm | 22 dagar | 114cm | 152cm | 46cm |
|---|
| 2016 — 2017 | 86cm | 5 dagar | 94cm | 183cm | 30cm |
|---|
| 2019 — 2020 | 53cm | 3 dagar | 60cm | 61cm | 36cm |
|---|
| 2021 — 2022 | 36cm | 4 dagar | | 0cm | 15cm |
|---|
| 2022 — 2023 | 198cm | 9 dagar | 46cm | 46cm | 58cm |
|---|
| 2023 — Till nu | 561cm | 41 dagar | | 36cm | 61cm |
|---|
| Genomsnittligt | 187cm | 12 dagar | 53cm | 82cm | 38cm |
|---|
2012 — 2013
- Totalt snöfall
- 160cm
- Snödagar
- 15 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 86cm
- Max basdjup
- 140cm
- Största snöfallet
- 61cm
2013 — 2014
- Totalt snöfall
- 104cm
- Snödagar
- 7 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 43cm
- Max basdjup
- 61cm
- Största snöfallet
- 30cm
2014 — 2015
- Totalt snöfall
- 0cm
- Snödagar
- 0 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 30cm
- Max basdjup
- 56cm
- Största snöfallet
- 0cm
2015 — 2016
- Totalt snöfall
- 480cm
- Snödagar
- 22 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 114cm
- Max basdjup
- 152cm
- Största snöfallet
- 46cm
2016 — 2017
- Totalt snöfall
- 86cm
- Snödagar
- 5 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 94cm
- Max basdjup
- 183cm
- Största snöfallet
- 30cm
2019 — 2020
- Totalt snöfall
- 53cm
- Snödagar
- 3 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 60cm
- Max basdjup
- 61cm
- Största snöfallet
- 36cm
2021 — 2022
- Totalt snöfall
- 36cm
- Snödagar
- 4 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- Max basdjup
- 0cm
- Största snöfallet
- 15cm
2022 — 2023
- Totalt snöfall
- 198cm
- Snödagar
- 9 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 46cm
- Max basdjup
- 46cm
- Största snöfallet
- 58cm
2023 — Till nu
- Totalt snöfall
- 561cm
- Snödagar
- 41 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- Max basdjup
- 36cm
- Största snöfallet
- 61cm
Genomsnittligt
- Totalt snöfall
- 187cm
- Snödagar
- 12 dagar
- Genomsnittligt snödjup
- 53cm
- Max basdjup
- 82cm
- Största snöfallet
- 38cm
Planera din resa